TAKVİYE MALZEMESİ OLARAK KULLANILAN ELYAF TÜRLERİ NELERDİR?


Plastiklerin takviye edilmesi amacı ile, cam elyafi , aramid elyafı, seramik elyafı, karbon elyafı ve küçük miktarda diger elyaf türleri kullanılmaktadır. Bu takviye malzemelerinin cinslerine ve kullanım miktarlarına göre değişik özellikler elde edilebilmektedir.
Değişik takviye malzemeleri ile takviye edilen plastik türlerine göre değişik özelliklerde takviyeli plastik türleri elde edilebilmektedir.

CAM ELYAFI NEDİR?

Cam elyafı , kullanım amacına uygun nitelikteki alkalisi düsük "E" camının, 6-15 mikron çaplarında devamlı proses ile ince lifler halinde çekilmiş türüdür.
"E" camından başka, kullanım yeri ve amacına göre "C", "S", "T" vb. farklı özellikte cam türleri de vardır.
Gerek termoset, gerek termoplastiklerin takviye edilmesinde, kimyasal birleşmeyi de sağlayacak şekilde geliştirilmiş ve demet haline getirilmiş "devamlı cam elyafı" kullanılır. Kesikli proses ile üretilen izolasyon amaçlı cam yünü ve cam pamuğu CTP konusunda takviye malzemesi olarak uygun değildir. Bu tür cam elyafı yalnızca ısı ve ses izolasyonu amacı ile kullanılır.

CAM ELYAFININ ÜRETİMİ NASIL YAPILIR?

Cam elyafı , silika, kolemanit, alüminyum oksit, soda, magnezyum oksit... gibi geleneksel cam üretim hammaddelerinden üretilmektedir. Bu hammaddeler, Cam Elyaf Sanayii A.Ş.'nin kendi maden yataklarından, özel seçilmiş saflıkta temin edilmektedir.
Hammadde bileşimi, çok ince öğütülerek, homojen bir karışım elde etmek üzere karıştırılır ve yaklaşık 1550 'C sıcaklıkta çalışan bir ergitme fırınına beslenir. Fırın içinde, karışım yavasça sıvı hale geçer. Ergimiş cam, platin / rodyum alaşımından yapılmış ve elektrik enerjisi kullanılarak ± 0.5 'C tolerans ile 1250 'C de kontrol edilen kovanlara beslenir ve kendi ağırlığı ile kovanlardaki 1 ila 2 mm çapindaki yüzlerce delikten serbest akis ile akmaya baslar. Prosese uygun olarak yerleştirilmiş bir sarma sistemi ile 50-70 m / sn gibi yüksek bir hız ile daha sonraki uygulama türüne bağli olarak 9 ila 20 mikron çapında çekilen cam lifleri bir mandrel üzerine sarılarak "kek" adı verilen bir bobin üzerinde toplanir.
Cam kompozisyonu her zaman aynı kalmakla birlikte; cam elyafının kullanım amacına bağlı olarak, elyaf sarma koşulları farklı olabilir. Böylelikle, değişik amaçlara göre, elyaf çapı ve demetteki lif sayısı.. gibi farklılaştırmalarla değişik özelliklerde ve değişik "doğrusal yoğunluk" değerlerindeki cam lifi demetlerinin üretilmesi sağlanır. Bu dogrusal yoğunluk, uluslararası kabule göre, "Teks Sayisi" birimi ile ifade edilmektedir. Teks sayisi, 1000 m uzunluğundaki demetin gram cinsinden ağırlığını ifade etmektedir.

CAM ELYAFI İLE HANGİ MALZEMELER TAKVİYE EDİLİR?

Cam elyafı ile gerek termoset plastikler, gerek termoplastikler takviye edilir ve genel olarak "elyaf takviyeli kompozit malzeme" olarak anılırlar. Ancak, plastik türünü belirtmek için, takviye edilmiş termoplastiklere "takviyeli termoplastikler" de denmektedir.
Plastik türlerinin yanısıra, cam elyafı ile beton, alçı, lastik, kağıt gibi malzemeler de takviye edilebilmektedir.

CAM ELYAFINDAN TAKVİYE MALZEMELERİ KAÇ ÇEŞİTTİR?

Cam elyafından takviye malzemeleri kullanım alanına ve yöntemine göre, liflerin üzerine kaplanan bağlayıcı cins ve miktarı ile biçim bakımından farklılık göstermektedir. Genel olarak kullanilan cam elyafı takviye malzemeleri 4 çeşittir:

1-Cam elyafından keçe (Kırpılmış veya kırpılmamış devamlı cam elyafından yapılmıştır.)
2-Cam elyafından fitil (Devamlı cam elyafı demetlerinin birbirine paralel olarak sarılması ile yapılmıştır.)
3-Kırpılmış cam elyafı (Kullanılan plastik cinsine ve kullanım amacına göre 3-6-12 mm uzunluğunda kırpılmış cam elyafıdır.)
4-Cam kumaş/dokuma (Devamlı cam elyafından bükümlü/bükümsüz iplik ile dokunarak yapılmıştır.)